BiETicaret Dökümanlar
BiETicaret Müşteri ve Geliştirici Bilgi Kütüphanesi ( DESTEK TALEPLERİNİZİ SİTEMİZ ÜZERİNDEN DESTEK TALEBİ AÇARAK İLETİNİZ. )
ADMİN PANEL BİLGİLERİ
SİTE ADRESİ YERİNE KENDİ SİTENİZİN İSMİNİ YAZINIZ.

Yönetim Panel Adresi : https://www.siteadresiniz.com/yonetim/
Kullanıcı Adı : admin@demo.com
Şifre : admin

Yukarıdaki giriş bilgilerini, giriş yaptıktan sonra değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

 

 

KURULUM AŞAMALARI
Aşağıda bulunan kurulum ile ilgili gerekli talimatları dikkatlice okuyun ve harfiyen uygulayın
 • Öncelikle herhangi bir FTP programı yardımıyla (tavsiyemiz FileZilla)  sunucunuzun ftp'sine erişin. Ardından sunucunuzun türüne göre "public_html" ya da "httpdocs" klasörü içerisine size teslim ettiğimiz dosyaları eksiksiz bir şekilde yükleyin (tüm dosyaların eksiksiz yüklendiğinden emin olun). İnternet sağlayıcınızın upload hızına göre değişiklik gösterecek olan bu işlemin tamamlanmasını bekleyin. 

 • SİSTEMİN SORUNSUZ ÇALIŞMASI İÇİN GEREKLİ OLAN HOSTİNG AYARLARI AŞAĞIDADIR.
  1- PHP 7.2 PHP VERSİYONU.
  2- İONCUBE LOADER YÜKLÜ VE AKTİF OLMALI.
  3- HOSTİNGİNİZDE GZİP EKLENTİSİ KURULU OLMALI.
  4- HOSTİNGİNİZİN STMP AYARLARI YAPILANDIRILMIŞ OLMALI.
  5- HOSTİNGİNİZDE CURL FONKSİYONU AKTİF OLMALIDIR.

 • Daha sonra ise hemen sunucunuzun türüne göre cpanel, plesk veya directadmin panel adreslerine bilgileriniz dahilinde giriş yapın. Yeni bir veritabanı oluşturun ve veritabanına kullanıcı atayın. Atadığınız veritabanı kullanıcısının şifresini bir yere kaydedin. Sunucunuzun PhpMyAdmin alanına giriş yapın ve oluşturduğunuz veritabanına tıklayın. Üst tarafta bulunan "içe aktar" yazısına tıklayarak size verilen "sql" uzantılı veritabanını utf8_general_ci formatında yükleyin.

 • Veritabanı işlemleriniz bittiği anda artık sunucunuzda ki dosyaların veritabanı ile bağlantısını yapmalısınız. Bunun için ; ftp'deki dosyalarınız içerisindeki "yonetim/db.php" dosyasını düzenleme editörü ile açınız. Orada ki "dbname" "dbuser"  ve "dbuserpass" alanlarını biraz önce oluşturduğunuz veritabanı bilgilerine göre düzenleyin ve kaydedin.
 • Sitenizi SSL olarak ayarlama
  Öncelikle script ana dizininde bulunan ssl.php adlı dosyayı silip USTssl.php dosyanın adını ssl.php olarak değiştirin.
  .htaccess dosyasının 2. satırına aşağıdaki kodu ekleyin

 • Mutlaka Yapın
  ÖDEME MODULLERİ BÖLÜMÜNDE SİTE URL KISMINA SİTE URL ADRESİNİ YAZMAYI UNUTMAYINIZ....
  AKSİ TAKTİRDE EXCELL GİBİ BAZI MODÜLLER DÜZGÜN ÇALIŞMAYACAKTIR.


Artık kurulum işleminiz tamamlanmıştır ve yönetim panelinize giriş yaparak sitenizi kullanabilirsiniz. Yönetim paneli bilgileri aşağıdadır.

Yönetim Panel Adresi : http://siteadresi.com/yonetim/
Kullanıcı Adı : admin@demo.com
Şifre : admin

Yukarıdaki giriş bilgilerini giriş yaptıktan sonra değiştirmeniz tavsiye edilir.

 

 

SANAL POS API AYARLARI
Hangi Sanal POS firmasını kullanacaksanız aşağıdan o firmanın ayarlarını eksiksiz yapınız

PAYTR Sanal POS API Ayarları

 • Öncelikle paytr.com adresinden üyeliğiniz onaylanmış ise bu işlemleri yapabilirsiniz. Eğer başvuru yapmadıysanız başvuru yapabilirsiniz.

 • Başvurunuzun onaylanması ile PayTR yönetim paneline giriş yapın ve ardından sol menüdeki "bilgi" alanına tıklayın. Gelen sayfada bulunan "API Entegrasyon Bilgileri" tablosundaki "Mağaza No (merchant_id)" , "Mağaza Parola (merchant_key)" ve "Mağaza Gizli Anahtar (merchant_salt)" bilgilerini bir yere not edin. Ardından sol menüdeki "Ayarlar" sekmesine tıklayın. Gelen sayfadaki "BİLDİRİM URL" kısmına (siteadiniz kısmını web siteniz olacak şekilde düzelterek ) www.siteniz.com/paytrbildirim.php geri bildirim linkini Paytr panelindeki Bildirim URL alanına yapıştırınız.(Eğer bu işlem yapılmaz ise ödemeler onaylanmaz ve işlemler başarısız olarak sonuçlanacaktır)

 • Şimdi ise biraz önce not aldığınız Mağaza no, Mağaza Parola ve Mağaza Gizli Anahtar api bilgilerini sitenizin yönetim panelindeki Sistem Modülleri -> Ödeme Modül Ayarları -> Sanal Pos Modülleri Sekmesindeki gerekli alanlara ekleyiniz. Eğer bu işlemlerinizde herhangi bir eksiklik veya hata yok ise PayTR sanal pos entegrasyonunuz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

  Önemli NOT: Aktif Sanal Post Sistemi Paytr Seçili Olmalı ve test işlemleri bittiğinde "PayTR Test Sistemi" sistemi pasif hale getirilmelidir

 

İYZİCO Sanal POS API Ayarları

 • Öncelikle iyzico.com adresinden üyeliğiniz onaylanmış ise bu işlemleri yapabilirsiniz. Eğer başvuru yapmadıysanız başvuru yapabilirsiniz.

 • Başvurunuzun onaylanması ile İyzico yönetim paneline giriş yapın ve Sol menüde bulunan "Ayarlar -> Firma Ayarları" sekmesine tıklayın. Gelen sayfada bulunan "API Anahtarları" bölümünde bulunan "API Anahtarı" ve "Güvenlik Anahtarı" bilgilerini bir yere not edin. Not ettiğiniz bu bilgileri kurulu olan sitenizin yönetim paneline girerek (yonetim) Sistem Modülleri -> Ödeme Modül Ayarları -> Sanal Pos Modülleri Sekmesindeki "İyzico" alanına gerekli alanlara bilgilerinizi ekleyip kaydedin. Kullanılan Sanal Pos Firması İyzico seçili ve girdiğiniz bilgiler eksiksiz-hatasız ise entegrasyonunuz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır

 

SHOPIER Sanal POS API Ayarları

 • Öncelikle shopier.com adresinden üyeliğiniz bulunduğunda bu işlemler yapabilirsiniz. Eğer başvuru yapmadıysanız başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Shopier'e üye olmak için evrak yüklemeniz gerekmemektedir.

 • Üyelik işlemlerinin ardından Shopier paneline giriş yapın ve sol menüde bulunan "Özelleştirmeler -> API Ayarları" alanına tıklayın. Ardından sayfada bulunan API Key ve API Secret bilgilerini bir yere not edin. Kaydettiğiniz bu bilgileri kurulu olan sitenizin paneline giriş yaparak (yonetim) sol menüdeki Sistem Modülleri -> Ödeme Modül Ayarları -> Sanal Pos Modülleri Sekmesine tıkladığınızdaki ekranda bulunan Shopier sekmesine tıklayarak gerekli alanlara ekleyin ve kaydedin. Ardından www.siteniz.com/shopiersonuc.php URL'sini Shopier panelinizdeki Özelleştirmeler -> API Ayarları sekmesinde bulunan "Geri dönüş URL (1)" alanına yapıştırıp kaydedin. Bu işlemi yapmazsanız eğer başarılı ödemelerin ardından sitenize geri dönüş sağlanmaz ve sipariş sisteminize eklenemez! Bu işlemler eğer başarılı ise entegrasyon süreciniz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.
SMS API AYARLARI
Hangi SMS firmasını kullanacaksanız aşağıdan o firmanın ayarlarını eksiksiz yapınız

NETGSM API Ayarları

 • Öncelikle netgsm.com.tr adresinden üyeliğiniz onaylanmış ise bu işlemleri yapabilirsiniz. Eğer başvuru yapmadıysanız başvuru yapabilirsiniz.

 • Başvurunuzun onaylanması ile NETGSM panelinize giriş yapın ve sol menudeki "Kullanıcı İşlemler -> Alt Kullanıcı Tanımla" sekmesine tıklayın. Bu işlem entegrasyon için mecburidir.İzin listesinden SMS'i seçin ve gerekli bilgileri girdikten sonra yeni kullanıcıyı kaydedin.

 • Sitenizin /yonetim paneline giriş yapın. Ardından sol menüdeki Sistem Modülleri -> Ödeme Modül Ayarları -> Sms Modülleri sekmesine tıklayın. Gelen ekranda bulunan NetGSM sekmesine tıklayın. Kullanıcı adı alanı Netgsm'de size verilen panele girişteki kullanıcı adınızdır ve Şifre alanı ise Netgsm paneline giriş yaptığınız şifre'dir. Başlık alanı ise eğer başlık için başvuru yapmış ve onaylanmışsa o başlıktır, eğer herhangi başlık eklenmemişse giriş için kullandığınız kullanıcı adı'dır.

 • Bu işlemler başarılı ise entegrasyon tamamlanmıştır

DAKİKSMS API Ayarları

 • Öncelikle dakiksms.com adresinden üyeliğiniz onaylanmış ise bu işlemleri yapabilirsiniz. Eğer başvuru yapmadıysanız başvuru yapabilirsiniz.

 • Başvurunuzun onaylanması ile DakikSös panelinize giriş yapın ve sol menudeki "Ayarlar" sekmesine tıklayın. API Anahtarları alanında bulunan API İsmi alanına isminizi girin ve api anahtarını oluştur'a tıklayın. 

 • Sitenizin /yonetim paneline giriş yapın. Ardından sol menüdeki Sistem Modülleri -> Ödeme Modül Ayarları -> Sms Modülleri sekmesine tıklayın. Gelen ekranda bulunan DakikSms sekmesine tıklayın. Kullanıcı adı alanı DakikSms paneline giriş yaptığınız kullanıcı adı-telefon numarası'dır. Şifre alanı ise DakikSms paneline giriş yaptığınız şifre'dir. Başlık alanı ise eğer başlık için başvuru yapmış ve onaylanmışsa o başlıktır, eğer herhangi başlık eklenmemişse giriş için kullandığınız kullanıcı adı'dır.

 • Bu işlemler başarılı ise entegrasyon tamamlanmıştır

CANLI DESTEK ENTEGRASYONU
Canlı destek altyapısı için Tawk.to sitesini önermekteyiz

Adım Adım Canlı Destek Kurulumu

Kurulum adımlarını görseller ile daha net anlaşılması için destekledik. Lütfen aşamaların altından o aşamaya ait görsellere tıklayarak detayları öğrenin.

 1. Tawk.To site adresine giriş yapın ve "Sign Up Free" yazısına tıklayarak yeni üyelik açın.
 2. Üyelik adımlarını teker teker kendi bilgilerinizle doldurun. Site bilgilerinin girilmesi gereken adımda sitenizin adını ve url'sini girin.

 3. Bu adımların doldurulması ile karşınıza gelen sayfada "Widged Kodu" çıkacak. Bu kodu kopyalayın.

 4. Kopyaladığınız kodu kullanmak için sitenizin yönetim paneline (yonetim) giriş yapın ve sol menude bulunan "Site Ayarları " menüsüne tıklayın.

 5. Karşınıza gelen sayfada ki
 6. Canlı destek entegrasyonu tamamlanmıştır. Kontrol etmek için sitenizin anasayfasına giriş yaparak sağ alt köşeye bakabilirsiniz. 


CANLI DESTEK GÖRÜNÜMÜNÜ ÖZELLEŞTİRME

tawk.to sitesinden giriş yapın ve panelinizin sol menüsünde bulunan "Yönetici" sekmesine tıklayın. Ardından gelen sayfadaki sağ tarafta bulunan Widget Ayarları , Widget Görünüm gibi olan sekmelere tıklayarak  canlı destek modül görünümünüzü düzenleyebilirsiniz.

Not : Canlı destek hattınızın çevrimiçi olması için tawk.to panelinizde aktif olarak durmanız gerekmektedir. tawk.to panelinizi kapatırsanız eğer canlı destek hattında çevrimdışı olarak görüneceksiniz.

WHATSAPP DESTEK ENTEGRASYONU
Bunun için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur fakat önemli bir nokta vardır.

"Site Ayarları" Bölümünde bulunan "İletişim Ayarları" sekmesinde bulunan "Whatsapp" numara kısmını mutlaka +90********** Şeklinde yazınız ve kaydediniz.
KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ SORUNLAR, ÇÖZÜMLERİ VE ÖNERİLER
 • Kurumsal & Vizyon & Misyon Sayfalarını Düzenleyemiyorum, Aktif yada pasif yapamıyorum?
  Demo olduğu için sayfaları silip tekrar kendiniz eklemelisiniz. Sorun kalmayacaktır.

 • Sitemde Sliderlar görünmüyor?
  Slider görünmemesinin sebebi 2. bir slidera ihtiyaç duyulmasındandır. 2. Slider'i eklediğinize sitenizin ön yüzünde sliderlar görünecektir.Muhtemelen 1 slider eklediğinizden kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz.

 • Girmiş olduğunuz güvenlik kodu hatalı sebebi ile üye girişi ve üye ol çalışmıyor?
  Bunun muhtemel sebebi sunucunuzun MultiPHP INI Düzenleyicisinde bulunan "zlib.output_compression" kapalı olması. MultiPHP INI Düzenleyicisinde lib.output_compression "off" durumundan "on" durumuna getirdiğinizde sorununuz çözülecektir.
 • Header Kısmında Arama kısmı bozuldu ne yapmalıyım?
  Bunun muhtemel sebebi tüm arama kriterlerini sildiğinizden ötürüdür. En az 1 adet arama kriteri eklemelisiniz.

 • Taksit Tablomu Nasıl Eklerim?
  Sitenizin ana dizininde bulunan urundetay.php dosyasında 617. satırda bulunan

  Satırdaki, 46ef3d527674ae9293b0ef500bd33538a46040d73b605abf805fba1d3d9f6bb8&merchant_id=223580
  Kısmını size verilen paytr kodu ile değiştirmeniz yeterli.
  token= ile &amount= arasındaki kod değişecek.

 • Plesk sunucuda resimler görünmüyor, ne yapmalıyım?
  Bunun muhtemel sebebi sunucunuzun Apache ve nginx ayarlarında bulunan Statik dosyalara doğrudan nginx ile servis sağlayın ibaresinin aktif olarak işaretlenmemsinden dolayıdır. Aşağıdak resimdeki gibi aktif etmelisiniz.

  1- https://prnt.sc/wlu9oc
  2- https://prnt.sc/wluag9
  3- https://prnt.sc/wluc3g

 • Sepet Sistemini Günlük Silme ( Önemli )
  Bunu Mutlaka Yapmanızı Öneriyoruz.
  Aksi Taktirde 1 yıl önce bile sepete birisi bişey ekledi ise ve gelip geri aldı ise fiyat değişikliği yada stok fark etmeksizin alım yapabilir.
  Buda olumsuz bir izlenime sebebiyet verir.

  Öncelikli Yapmanız Gereken Şey PhpMyadmin'den SQL sorgusu Çalıştırmak

  Sql Sorgusu:
  ALTER TABLE `sepet` ADD `created_at` DATETIME NOT NULL DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP AFTER `extra_product`;

  Daha Sonra https://s6.dosya.tc/server/d2h1le/yonetim.rar.html bu dosyayı indirip. .rar dosyasını açtıktan sonra ana dizine atmanız gerekmektedir.

  Kodu manuel çalıştırmak için https://siteniz.com/yonetim/cron/delete_cart.php
  Zamanlanmış görev yaparak günde 1 kere kendiliğinden Çalıştırmak için
  Hosting Panelizden Zamanlanmış Görev Eklemelisiniz
  Zamanlanmış Görev Kodu : wget https://demo.bieticaret.com/yonetim/cron/delete_cart.php
  1. Zaman: 00
  2. Zaman: 00,13
  3. Zaman: *
  4. Zaman: *
  5. Zaman: *

  Şeklinde Ekleme Yapmalısınız.
  Ekleme Yaptıktan sonra kodun amacı Çalıştığı günden 1 gün öncesindeki saat 23:59 a kadar olan tüm speteleri siler.